Akarsu Halı Yıkama https://www.akarsuhaliyikama.net/feed/ Ankara Akarsu Halı Yıkama Mon, 30 Aug 2018 06:55:20 +0000 tr-TR hourly 1 https://www.akarsuhakiyikama.net/ Ev Tozu Akarı, Mite nedir? https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/ev-tozu-akarlari-miteler-nedir/ https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/ev-tozu-akarlari-miteler-nedir/#respond Tue, 01 Aug 2018 10:50:13 +0000 https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/ev-tozu-akarlari-miteler-nedir/ Mite adı da verilen akarlar gözle görülmeyen, ancak mikroskop altında görülebilen, 0.1 - 0.5 mm çapında küçük canlılardır. Yaşamaları için ideal koşullar 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası nemdir.

İnsanların dökülen deri hücreleri, saç, kıl, kepek ve diğer organik maddelerden beslenirler. Ne kadar temiz olursa olsun her evde bulunan ev tozu akarlarının en yoğun olarak üredikleri yerler insanların yatakları yastık, yorgan, halılar kumaş kaplı mobilyalardır. Bir gram ev tozu içinde yaklaşık olarak 19.000 akar bulunur.

Akarlar deriden dökülen ölü hücrelerle beslenirler. Akarların buralara bıraktıkları dışkıları zamanla kuruyarak ince toz haline geçer ve bu ince toz solunum yoluyla alınınca allerjik bünyeli kişilerde şikayetlere neden olur.
1 gram ev tozunda 2 mikrogramın üzerinde akar alerjeni bulunması allerji gelişimi için risk faktörü ve
10 mikrogramın üzerinde bulunması ise, astım atağı için risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

Akarların nemin % 50’nin altında olduğu yerlerde ve 60 derece ısının üzerinde yaşama şansları azalır. En sık ev içi allerjenleri oldukları ve her zaman ortamda bulundukları için yıl boyu alerji yaparlar.

Eryaman Akarsu Halı Yıkama Ev tozu akarı mite

Ev tozu akarları en çok nerede yaşarlar?

Toz akarları daha çok sıcak, nemli ve karanlık ortamlarda yaşarlar. Bizden ve ev hayvanlarımızdan dökülen deri döküntüleri ile beslenir. 20-30°C sıcaklık, %60-70 arası nemli ortamlarda bolca
bulunurlar.
Ev tozu akarının üremesinde dış ortamın ısı ve nem oranı da önemlidir. Akarlar kuru iklimde ve yüksek rakımda daha az görülürken deniz kenarı ve yüksek nemlilik içeren bölgelerde daha sık
bulunmaktadırlar. Ev tozu akarları tüm tekstil eşyalarında bulunabilmekle beraber ev içi ortamda en çok yaşadıkları yerler yatak, yorgan, nevresim takımları, çarşaf ve yastık kılıfları, battaniye ve halı gibi
yünlü materyaller, perde ve kumaş kaplı mobilyalar, tüylü hayvanlar, tüylü oyuncaklardır. Akarların yastık ve yorganda yoğun bulunmasının nedeni bunlarda beslenebileceği insan deri döküntülerinin çokluğudur.

Ev tozu akarlarına karşı hangi tedbirler alınmalıdır?

İnsanlar günde ortalama 8 saat uyurlar. İnsan ömrünün yaklaşık üçte biri uykuda geçer.
Bu nedenle yatak odasının akarlardan arındırılması çok önemlidir. Ev tozu akarları 55°C üzerinde
1 saat içinde ölmektedir. Bu nedenle nevresimler haftada en az bir kez, 60°C’de yıkanarak
değiştirilmelidir. Akar geçirgenliğini önleyen özel koruyucu kılıfların kullanımı fayda sağlayacaktır.
Yatak odasında halı kesinlikle bulundurulmamalıdır. Perdeler 60°C sıcak suda yıkanabilen sentetik kumaştan olmalıdır. Yünlü battaniye, peluş tarzı toz tutabilen oyuncak olmamalıdır. Yatak odasında
fazla eşya, yüklük olmamalı, olabildiğince az eşya bulunmalıdır.

Yatak odası dışında evin diğer odalarında kadife, tüylü kumaştan mobilyalardan kaçınmalı,
koltuklar deri ya da sentetik kumaştan seçilmelidir. Perdeler yıkanabilir kumaştan olmalı, ya da
tümüyle sentetik silinebilir jaluzi kullanılmalıdır. Halı miktarı mümkün olan en alt düzeyde
tutulmalıdır, halı yerine makinede yıkanabilir kilim tercih edilmelidir. Kumaşla kaplı yüzey
olabildiğince az olmalıdır. Ev sık sık elektrik süpürgesi ile süpürülüp nemli bir bez ile silinerek havalandırılmalıdır. Bazı elektrik süpürgeleri tahliye havasıyla akar alerjenlerini tekrar ortama dağıtmaktadır. Tercih edilecek elektrik süpürgesi hepa filtreli ya da suya çeken olmalıdır.
Evde nem oranı düşük tutulmalıdır.

]]>
https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/ev-tozu-akarlari-miteler-nedir/feed/ 0
Halı Bakımı İpuçları https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/hali-bakimi-ipuclari/ https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/hali-bakimi-ipuclari/#respond Tue, 01 Aug 2018 10:50:13 +0000 https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/hali-bakimi-ipuclari/ Halı temizliğinde öncelik, halıları düzenli bir şekilde süpürmek olmalıdır. Ancak bu uygulama her gün yapılsa da zaman içinde, süpürgenin ulaşamadığı tozlar, kirler ve hatta küfler halıda kendilerine sabit yer edinir. Bu sebeple belirli aralıklarda daha derinlemesine temizlik yapmak gerekir.

Eğer halınızın bir ucu odadaki mobilyanın altında kalmak zorunda ise bu halınızın yönünü her ay değiştirmenizde fayda var. Hatta mobilyanın ayak kısmının altına bir ya da 2 parça kauçuk ya da paspas koyarsanız halınızın yüzeyinde mobilyanın ayak izinin oluşmasını da engellemiş olursunuz. Buna rağmen halınızın yüzeyinde iz kalıyor ise hemen halıdaki izin üstüne birkaç parça buz küpü koyun ve bu buzların kendiliğinden erimesini bekleyin ve sonrasında da ıslanmış olan halı yüzeyini saç kurutma makinesi yardımı ile iyice kurutun.

Halınızın üzerinde olan taze yağlı lekelerin üstüne tuz ya da karbonat serpip en az 1 saat kadar bu şekilde bekletin ve 1 saatin sonunda süpürge ile lekeyi temizleyin.

Batıkent Akarsu Halı Yıkama Halı Bakımı İpuçları

Eskimiş olan halınızın solmuş olan rengini yeniden canlandırabilmek için 1 litre kadar suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar tuz ile sadece 2 çay kaşığı kadar limon tuzu ekleyin ve bu karışım ile halınızı iyice silin. Silme işleminden sonra halınızın iyice kuruduğundan ancak fazlaca güneş ışığı almamasından emin olun.

Sentetik türden olan halılarınızın çok daha kolay bir şekilde temizlenmesi için biraz mısır nişastasını halılarınıza iyice serpin ve ardından iyice süpürün. Bu sayede halınızın içine işlemiş olan tozları dahi süpürge ile alabileceksiniz.

Çay, kakao ya da kahve lekeleri

Halınızın üzerinde olan çay, kakao ya da kahve lekelerini temizlemek için gliserin eklediğiniz soğuk suyu kullanabilirsiniz. Karışıma ölçü olarak 1 litre kadar suya 1 yemek kaşığı ölçeğini kullanabilirsiniz.

Halınızın üzerinde mürekkep lekesi bulunuyor ise fırçanızı sıcak suya batırın ve bu fırça ile mürekkep lekesin i iyice çıkartın. Lekeyi çıkardıktan sonra halınızı arap sabunundan başka bir şeyle yıkamamanız lazım.

Halınızdaki mum lekelerini temizlemek için halınızın üzere 3-4 parça kağıt havlu koyun ve ütü yardımı ile mum lekesini eritin. Bazı durumlarda bu işlem 2 ya da 3 defa daha tekrarlanması gerekebilir.

]]>
https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/hali-bakimi-ipuclari/feed/ 0
Philips ve Desso'dan Işıklı zemin kaplama https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/philips-ve-dessodan-isikli_zemin_kaplama/ https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/philips-ve-dessodan-isikli_zemin_kaplama/#respond Tue, 01 Aug 2018 10:50:13 +0000 https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/philips-ve-dessodan-isikli_zemin_kaplama/ Işıklı zemin kaplama, Philips Aydınlatma'ya özel bir üründür. Philips'in patentli LED teknolojisini Desso halılar ve Tarkett vinil karolarla bir araya getirerek yüksek kalitede, uzun ömürlü kaplama zeminler oluşturur.

Işıklı zemin kaplama nasıl çalışır?
1-Üç ayrı kurulum seçeneğiyle Işıklı zemin kaplama ürününü hemen her konumda uygulayabilirsiniz – ofisler, perakende noktaları, fuar salonları, oteller ve daha fazlasında.
Üç kurulum seçeneğiyle Philips Işıklı zemin kaplama uygulaması, hemen her konum için uygundur 2-Etkileşimli LED panelleri binanızın elektrik veya IT altyapısına bağlayarak, sistemi ağa bağlı bir
dizüstü bilgisayar veya mobil cihazdan kontrol edin. Bulut tabanlı yönetim sistemi zemin kaplama uygulamanızı otomatik olarak güncel tutar, çalışmama sürelerini ve site ziyaretlerini en aza indirir.
Ayrıca sistem, bina yönetim sisteminizle senkronize edilebilir
Philips Işıklı zemin kaplama, bulut tabanlı yönetim yazılımı ile bina yönetim sisteminize bağlanır 3- Bu bağlantının ardından LED panelleri selamlama mesajları, müşteri isimleri, bayram kutlamaları
veya markanızın logosu gibi metin ve grafik öğelerini görüntüleyecek şekilde programlayabilir ve içerikleri ağa bağlı bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerinden yönetebilirsiniz.
Işıklı zemin kaplamanızı birden çok konum için tekbir merkezden programlayın veya
ağa bağlı herhangi bir mobil cihazdan içeriği isteğe bağlı olarak değiştirin.
Philips ışıklı zemin kaplama, patentli LED teknolojisini lüks Desso halılar ve Tarkett vinil yer karoları ile
bir araya getirerek kolayca kurulan dayanıklı ve şık LED zeminler oluşturur.
Philips Işıklı zemin kaplaması ağa bağlı herhangi bir mobil cihazdan anında yapılandırılabilir

Referans proje: Işıklı halıları Google Singapur kullanmaktadır.
Referans proje: Google Singapur’daki Işıklı Halılar

]]>
https://www.akarsuhaliyikama.net/blog/2018/08/01/philips-ve-dessodan-isikli_zemin_kaplama/feed/ 0